Základní pozice:
uvolněný a vzpřímený sed

Koncentrace:
na manipúra čakru

Počet opakování:
2–4 kola

Pokud jste poctivě cvičili alespoň tři měsíce 4. stupeň nádí šódhana pránájámy, jste dobře připraveni na následující dechovou techniku.

Provedení:
Několik minut prociťujte nehybnost těla a pozorujte přitom svůj dech. >Zaujměte pránájáma mudru. >Uzavřete palcem pravou nosní dírku a levou nosní dírkou 20x v rychlém sledu nadechněte a vydechněte. Břišní stěna se pohybuje směrem ven a dovnitř jako kovářské měchy. Ramena ani trup se pohybu neúčastní. >Po 20. nadechnutí a vydechnutí zhluboka nadechněte a vydechněte levou nosní dírkou a poté ji uzavřete. Pokračujte v tomto typu dýchání pravou nosní dírkou. >Po 20. nádechu a výdechu se zhluboka nadechněte a vydechněte pravou nosní dírkou. Položte ruku na koleno a proveďte cvičení 20x oběma nosními dírkami.

  • Chvíli normálně dýchejte a pak začněte další kolo pravou nosní dírkou. V následujících kolech začínejte bhastriku vždy střídavě levou a pravou nosní dírkou.

Účinky:
Bhastriká pránájáma osvěžuje tělo a mysl. Regeneruje a omlazuje celé tělo a zlepšuje paměť. Zesíleným prokrvením hlavy se zlepšuje zrak i sluch. Cvičení posiluje plíce a pomáhá proti bronchitidě, protože rychle a do hloubky pročišťuje celou dýchací soustavu. Tato technika povzbuzuje zažívání, urychluje látkovou výměnu, zvláště odbourávání tuků, stimuluje krevní oběh a aktivizuje solární plexus a manipúra čakru.

Pozor:
Počet kol lze zvýšit jen po dlouhodobějším cvičení a po konzultaci s učitelem jógy. Při akutním astmatu, při srdečním onemocnění nebo horečce se cvičení nemá provádět.