Provedení:
-
Posaďte se před svíčku do meditační pozice a zavřete oči. V mysli si při meditaci opakujte svou mantru.
-
Vzdálenost od svíčky má být asi na délku paže, knot by se měl nacházet nejlépe ve výšce hrudníku. Je-li svíčka příliš vysoko, může vést trátak k napětí v centru mezi obočím nebo k pálení očí. Plamen musí být nehybný, nedotčen ani závanem vzduchu.
-
Otevřete oči a bez mrkání hleďte do plamene. Plamen má tři barevné části: dole u knotu je načervenalý, uprostřed jasně bílý a na špičce lehce kouřový. Soustřeďte se na horní okraj nejjasnější části plamene.
-
Znovu zavřete oči. Pokud nyní vidíte ve svém vnitřním prostoru plamen, soustřeďte se na něj; nezkoušejte však obraz plamene dohonit nebo uchopit, jinak vám zmizí.
-
Toto cvičení opakujte 3x.
-
Trátak byste měli cvičit pomalu a postupně: zpočátku se dívejte do plamene 10–15 sekund. Výdrž se postupně zvětšuje, takže po uplynutí asi jednoho roku pak můžete do plamene hledět 1 minutu a se zavřenýma očima se 4 minuty soustředit na vnitřní odraz. Tento limit byste však neměli v žádném případě překročit.
-
Trátak lze provádět i s koncentrací na bílý bod na černém papíře nebo na černý bod na bílém papíře. Soustředíte-li se na bílý bod, vidíte ho pak za zavřenými víčky černě, a naopak.
Účinky:
Trátak pročišťuje oči, posiluje oční svaly a zlepšuje zrak a paměť. Pomáhá při potížích s usínáním a při nočním pomočování. Posiluje sílu soustředění, a je proto vhodný i pro děti ve školním věku. Rozvíjí intuici, schopnost vizualizace a sílu vůle.
Pozor:
Cvičení není vhodné pro osoby s psychickými problémy. Zvláště při sklonech k schizofrenii či halucinacím se trátak nesmí cvičit.