Základní pozice:
vadžra ásana

Koncentrace:
na uvolnění těla a na svádhišthána čakru

Dýchání:
v souladu s pohybem, zádrž dechu nebo normální dech v pozici

Počet opakování:
2-3x

Provedení:

  • Varianta A:
    Posaďte se do vadžra ásany. Páteř je vzpřímená, ruce spočívají na stehnech. Zavřete oči a uvolněte celé tělo. >S nádechem vzpažte. >S výdechem se pomalu s rovnými zády předklánějte, až se čelo dotkne podložky. Pohyb vychází z kyčlí. Zapažte, paže položte podél těla, dlaně směřují vzhůru. >Dýchejte normálně a zůstaňte v této poloze tak dlouho, jak je vám to příjemné. Zavřete oči a vědomě uvolňujte celé tělo. >S nádechem se s rovnými zády narovnejte a veďte paže do vzpažení. >S výdechem se vraťte do výchozí polohy.

  • Varianta B (bez obr.): >S nádechem přejděte s předpažením do kleku. >S výdechem se pomalu předklánějte, až se čelo dotkne podložky. Zároveň se uchopte za kotníky. >Dýchejte normálně a zůstaňte v této pozici. Oči mějte zavřené a vědomě uvolňujte celé tělo. >S nádechem se zvedněte do kleku s předpažením. >S výdechem se vraťte do výchozí polohy.

Prodloužením výdrže (přibližně 5 minut) se prohloubí duchovní účinek pozice.

Účinky:
Cvičení posiluje především schopnost koncentrace a paměť. Uklidňuje, odstraňuje poruchy spánku a nervozitu. Zvýšeným tlakem v břiše povzbuzuje trávicí činnost a odstraňuje zácpu. Provedete-li variantu A s ašvini mudrou (opakované stahování svalů konečníku), působí ásana proti depresím.

Pozor:
Při vysokém krevním tlaku, při poruchách cév v oblasti hlavy, zvýšeném nitroočním tlaku či při závratích se ásana nemá cvičit.