Základní pozice:
vadžra ásana
Koncentrace:
na celé tělo
Dýchání:
v souladu s pohybem
Počet opakování:
4–6 kol
Tato sestava dokonalým způsobem harmonizuje tělo, mysl a duši.
Na tělesné rovině se protahují a uvolňují svaly, šlachy i klouby celého těla, rozšiřuje se kapacita plic a prohlubuje dech, takže energie může tělem volně proudit. Cvičení povzbuzuje krevní oběh a odstraňuje únavu, posiluje koncentraci a zlepšuje zrak díky zvýšenému prokrvení hlavy, zlepšuje pohyblivost páteře, reguluje funkci orgánů a žláz. Pravidelné provádění Khatu pranám účinně harmonizuje a reguluje celý nervový systém, působí proti nervozitě a depresím a vyvažuje emoce.
Khatu je místo v indickém Rádžasthánu, kde žil a učil jógu šrí Díp Nárájan Maháprabhudží. Z ášramu v Khatu a z celého okolí dodnes vyzařuje silná a čistá duchovní energie. Když se na toto místo soustředíme s oddaností a úctou, posílí se i naše vibrace a vyzařování.
Na duchovní rovině je Khatu pranám „kosmický tanec“ – mudra (symbolická poloha těla). Aktivizuje a harmonizuje naše energetická centra (čakry) a zesiluje tok životní energie (prány) do celého těla, vyvažuje tattvy (prvky) a biorytmus. Khatu pranám rozšiřuje vědomí, harmonizuje tělo, dech a nervový systém a přináší pocit vnitřního klidu a vyváženosti, zvyšuje schopnost vnímat vesmírnou energii.
Provádějte jednou až dvakrát denně čtyři až šest kol Khatu pranám, zvláště cítíte-li se unavení a v napětí. Budete tak vnímat novou vitalitu a svěžest.
Provedení:
Posaďte se do vadžra ásany. Trup je vzpřímený, ruce spočívají na stehnech, záda, šíje a hlava tvoří > jednu přímku. Uvolněte celé tělo.
-
S nádechem vzpažte a spojte dlaně, vytáhněte se vzhůru a do mírného záklonu. Pohled směřuje k dlaním.
-
S výdechem vytočte dlaně vpřed, předkloňte se s rovnými zády, až se čelo a paže dotknou podložky (šašanka ásana). Pohyb vychází z kyčlí.
-
S nádechem se opřete o dlaně a suňte trup těsně nad podložkou dopředu, až se ramena dostanou mezi dlaně. Opíráte se o špičky prstů u nohou, kolena, dlaně a bradu. Pánev zůstává zvednutá mírně nad podložkou, horní část hrudi se dotýká podložky.
-
Se zadrženým dechem spusťte pánev dolů a za pomoci paží zvedněte hlavu a trup (bhudžanga ásana). Pánev leží na podložce, pohled směřuje vzhůru, ramena tlačte dolů, nohy jsou uvolněné. Dbejte na to, aby byla páteř rovnoměrně prohnutá, abyste protáhli nejenom bederní, ale i hrudní část páteře. Paže propněte jen do té míry, abyste udrželi pánev na podložce.
-
S výdechem se opřete o špičky prstů a zvedněte pánev, nohy zůstávají natažené. Trup i paže jsou v jedné přímce. Chodidla se opírají celou plochou o podložku, hlava visí volně mezi napnutými pažemi. Váha těla spočívá na dlaních a chodidlech, pohled směřuje k pupku.
-
S nádechem vykročte pravou nohou, pravé chodidlo postavte mezi ruce a levé koleno opřete o podložku. Můžete se opřít o prsty levé nohy nebo je nechat ležet volně na podložce. Dlaně nebo prsty se dotýkají podložky, pravá strana břicha a hrudníku spočívají na pravém stehně. Zvedněte hlavu, pohled směřuje mírně vzhůru.
-
Zadržte dech, vzpažte a spojte dlaně. Vytáhněte se vzhůru a do mírného záklonu. Pohled je upřen k dlaním.
-
S výdechem proveďte pozici číslo 6.
-
Se zadrženým dechem postavte levé chodidlo vedle pravého a propněte kolena. Trup a hlavu nechte volně vyvěšené. Pokud můžete, položte obě dlaně na podložku.
-
S nádechem přejděte do stoje, vzpažte a spojte dlaně. Vytáhněte se vzhůru a do mírného záklonu. Pohled směřuje k dlaním. Dbejte na to, abyste vyrovnali bederní oblast.
-
Dále pokračujte v opačném sledu:
-
S výdechem se znovu předkloňte a vyvěste trup jako v pozici číslo 9.
-
S nádechem zanožte pravou nohu a opřete pravé koleno o podložku jako v pozici číslo 8.
-
Se zadrženým dechem vzpažte jako v pozici číslo 7.
-
S výdechem vraťte paže zpátky a opřete se dlaněmi o podložku vedle chodidla jako v pozici číslo 6.
-
Se zadrženým dechem přesuňte levé chodidlo k pravému a zvedněte pánev jako v pozici číslo 5.
-
S nádechem vraťte pánev na podložku a pomocí paží napřimte trup jako v pozici číslo 4 (bhudžanga ásana).
-
S výdechem opřete bradu a hrudník o podložku a mírně zvedněte pánev jako v pozici číslo 3.
-
Se zadrženým dechem suňte trup směrem vzad a přejděte do pozice číslo 2 (šašanka ásana).
-
S nádechem zvedněte trup, vzpažte a sepněte ruce jako v pozici číslo 1.
-
S výdechem položte dlaně na stehna a přejděte do výchozí polohy.
-
Při druhém kole postavte v 6. pozici levou nohu mezi ruce a ve 12. pozici ji zanožte a takto nohy v dalších kolech střídejte.
-
Pozice této cvičební řady můžete také provádět jako jednotlivé ásany. V každé z poloh pak chvíli setrvejte a normálně dýchejte.
Mantry ke Khatu pranám
-
Pozice 1
ॐ असतो मा सद्गमय
om asato mā sad gamaja
ÓM, veď mne z neskutečnosti ke skutečnosti.
-
Pozice 2
ॐ तमसो मा ज्योतिर्गमय
om tamaso mā džjotir gamaja
ÓM, veď mne z temnoty ke světlu.
-
Pozice 3
ॐ मृत्योर्मामृतं गमय
om mṛtjor mā amṛtam gamaja
ÓM, veď mne od smrti k nesmrtelnosti.
-
Pozice 4
ॐ सर्वेषां स्वस्तिर्भवतु
om sarveṣām svastir bhavatu
ÓM, kéž jsou všichni zdraví.
-
Pozice 5
ॐ सर्वेषां शान्तिर्भवतु
om sarveṣām śāntir bhavatu
ÓM, kéž všichni žijí v míru.
-
Pozice 6
ॐ सर्वेषां मङ्गलं भवतु
om sarveṣām maṅgalam bhavatu
ÓM, kéž všichni dosáhnou harmonie a štěstí.
-
Pozice 7
ॐ सर्वेषां पूर्णं भवतु
om sarveṣām pūrṇam bhavatu
ÓM, kéž všichni dojdou naplnění.
-
Pozice 8
ॐ लोकाः समस्ताः सुखिनो भवन्तु
om lokaḥ samastāḥ sukhino bhavantu
ÓM, kéž je štěstí a prospěch na všech úrovních.
-
Pozice 9
ॐ द्यौः शान्तिः
om dhjauḥ śāntiḥ
ÓM, kéž je mír ve vesmíru.
-
Pozice 10
ॐ अन्तरिक्षं शान्तिः
om antarikṣam śāntiḥ
ÓM, kéž je mír v atmosféře.
-
Pozice 11
ॐ पृथिवी शान्तिः
om pṛthivī śāntiḥ
ÓM, kéž je mír na Zemi.
-
Pozice 12
ॐ आपः शान्तिः
om āpaḥ śāntiḥ
ÓM, kéž je mír ve vodě.
-
Pozice 13
ॐ ओषधयः शान्तिः
om oṣadhajaḥ śāntiḥ
ÓM, kéž je mír v bylinách a plodech.
-
Pozice 14
ॐ वनस्पतय: शान्तिः
om vanaspatajaḥ śāntiḥ
ÓM, kéž je mír v rostlinách a stromech.
-
Pozice 15
ॐ विश्वेदेवाः शान्तिः
om viśve devāḥ śāntiḥ
ÓM, kéž je mír v prvcích.
-
Pozice 16
ॐ ब्रह्म शान्तिः
om brahma śāntiḥ
ÓM, kéž je mír ve tvoření.
-
Pozice 17
ॐ सर्वं शान्तिः
om sarvam śāntiḥ
ÓM, kéž je všude mír.
-
Pozice 18
ॐ शान्तिरेव शान्तिः
om śāntir eva śāntiḥ
ÓM, mír, jen mír.
-
Pozice 19
ॐ सा मा शान्तिरेधि
om sā mā śāntiredhi
ÓM, kéž je mír v mé mysli i srdci.
-
Pozice 20
ॐ शान्तिः शान्तिः शान्तिः
om śāntiḥ śāntiḥ śāntiḥ
ÓM, mír, mír, mír.
Účinky:
-
Pozice 1 a 19
Protahuje všechny svaly, vazy a klouby trupu, a tím se uvolňují orgány v dutině břišní a hrudní. Plíce se rozevírají a dech se rozšiřuje do všech oblastí hrudníku, především však do postranních částí. Energie může proudit volněji zvláště do protažených oblastí trupu. Působí na višuddhi čakru.
-
Pozice 2 a 18
Zklidňuje, odstraňuje únavu, nervozitu a deprese. Uvolňuje oblast šíje i ramen, prohlubuje zádové dýchání a pomáhá uvolňovat ztuhlá záda. Při pohybech břicha během dýchání a tlakem na stehna dochází k jemné masáži střev. Zvýšené prokrvení hlavy rozvíjí schopnost koncentrace. Působí na múládhára čakru.
-
Pozice 3 a 17
Uvolňuje bederní oblast a příznivě ovlivňuje orgány v podbřišku. Rozvíjí brániční dech a povzbuzuje tok energie v celém těle. Protahuje celou páteř a působí proti kulatým zádům.
-
Pozice 4 a 16
Protahuje celou páteř a přední stranu trupu. Povzbuzuje proudění energie a usměrňuje dech do protažených částí hrudníku. Prokrvuje všechny orgány pánve, břišní a hrudní dutiny a stimuluje funkce všech žláz. Posiluje zádové svaly a svaly paží a ramen. Protažení zad a kyčelních svalů působí jako prevence proti kulatým zádům, proto je pozice zvláště vhodná při sedavém zaměstnání. Dále tato ásana zklidňuje silné emoce a také harmonizuje svádhišthána čakru.
-
Pozice 5 a 15
Posiluje celé tělo. Povzbuzuje krevní oběh a podporuje zvláště prokrvení hlavy. Proto tato ásana odstraňuje únavu a rozvíjí koncentraci a sílu zraku. Protahuje lýtkové svaly a příznivě ovlivňuje nožní klenbu a zpětný tok krve v žilách. Odstraňuje ztuhlost zad, zvláště vhodná je při ischiatických potížích. Harmonizuje tok energie v celém těle a aktivuje sahasrára čakru.
-
Pozice 6 a 14
Protahuje záda a svaly kyčlí a pánevního dna. Podporuje správné držení těla a přispívá k hlubšímu dýchání a zdravému trávení. Působí na anáhata čakru.
-
Pozice 7 a 13
Protahuje celý trup, především však postranní části hrudníku. Plíce se mohou v pozici dobře rozpínat, a tím se dech rozšiřuje stejnoměrně do všech oblastí plic. Posiluje rovnováhu a stabilitu nohy. Protažením zad a kyčelních kloubů přispívá tato pozice ke správnému držení těla a připravuje na uvolněný meditační sed. Působí na višuddhi čakru.
-
Pozice 8 a 12 - Má stejné účinky jako pozice 6 a 14.
-
Pozice 9 a 11
V pozici se může uvolnit celé tělo. Všechny klouby páteře, pletence ramenního i paží jsou zbaveny napětí a mnohem více se prokrvují. Pozice působí blahodárně na funkci všech orgánů a svalů i na smyslové orgány v hlavě, protahuje zádové svaly a svaly na zadní straně nohou. Aktivizuje solární plexus a trávicí systém. Působí na manipúra čakru.
-
Pozice 10
Aktivizuje celé tělo, harmonizuje tok energie a povzbuzuje činnost všech žláz. Působí příznivě na dýchání, povzbuzuje trávení a pomáhá při onemocnění v krční oblasti. Působí na višuddhi čakru.
Pozor:
Při vysokém krevním tlaku nebo závratích, při kýle a Basedowově chorobě se cvičení nemá provádět.
Ásana je začleněna do následujících kategorií:
Ásany a cvičení na zlepšení pohyblivosti páteře
Ásany a cvičení na povzbuzení krevního oběhu
Ásany a cvičení proti nízkému krevnímu tlaku
Ásany a cvičení na aktivování celého těla
Ásany a cvičení na zklidnění a harmonizace nervového systému
Ásany a cvičení na posílení koncentrace
Ásany a cvičení proti depresím